Вашата дограма, независимо каква сте избрали ПВЦ или алуминиева, може да има много дълъг живот и да ви осигури така необходимите топло- и шумоизолация за доста продължителен период от време. За да запазим доброто състояние на дограмата, е нужно не само да изберем качествени профили и монтаж, а да осигурим регулярна грижа и добра поддръжка.
За да предотвратим проблеми с дограмата е необходима правилна експлоатация и редовно почистване на всички елементи по прозорците. Тук ще разгледаме стъпките, които трябва да следваме за правилната поддръжка, непосредствено след монтажа на дограмата.
Грижа за дограмата непосредствено след монтажа
При монтажа дограмата е покрита със защитни лепенки от външната страна на прозорците. Непосредствено след монтажа и завършването на довършителните и козметични дейности (като замазка, боядисване и почистване) е важно да премахнем тези защитни ленти. Функцията им е да предпазят профилите от нараняване по време на съхранението, транспортирането и монтажа.
Премахването им трябва да стане във възможно най-кратък срок след приключването на довършителните дейности-не по-късно от 2-3 седмици след монтажа. В противен случай в комбинацията със слънце и замърсявания, премахването им става много трудно и рискуваме да загубим естетичния вид на дограмата.
Почистване и поддръжка на уплътненията на дограмата
От уплътненията зависи до голяма степен топло- и шумоизолацията, както и цялостната ефективност на дограмата. Гумените уплътнения са изложени на пряка слънчева светлина и с времето това може да ги увреди и да намали изолационните им способности. Гумените уплътнения от външната страна на прозорците, трябва да се проверяват минимум веднъж годишно. Те подлежат на подмяна, но ако се скъсат, в помещението може да навлезе студен въздух.
Редовната и правилна грижа за уплътненията удължава техния експлоатационен срок и осигурява оптималните работни условия на вашите прозорци. За почистване на уплътненията можем да използваме сапунен разтвор или специален овлажняващ препарат, но в никакъв случай не абразивен. Не трябва да използваме остри или режещи предмети, тъй като рискуваме да нараним уплътнението.
Гумените уплътнения, които са от външната страна е добре поне два пъти годишно да се третират със специално обмазващо средство. Уплътненията по протежение на касата и крилото също се нуждаят от почистване от прах и други замърсители. При положение, че уплътнението излезе от каналчето си, достатъчно е да го притиснем с палец, като започнем от страната откъм която е в каналчето.
Почистване и поддръжка на профила
За да е безпроблемно почистването на профилите, алуминиеви или ПВЦ, най-добре е да го правим редовно, т.е. поне веднъж месечно. За отстраняването на натрупания прах и замърсявания, можем да използваме най-обикновен сапунен разтвор-вода със сапун или почистващ препарат за съдове. Както за алуминиевата, така и за ПВЦ дограма важи, че трябва да избягваме абразивните препарати. На пазара можем да намерим специални препарати за ПВЦ и алуминий.
С почистването можем да започнем като първо отстраним замърсяванията с прахосмукачка с приставка или с мека четка, като наблегнем на ъглите и ръбовете, където праха се натрупва най-често. Трябва да избягваме и препарати със силни химикали, които могат да повредят покритието на дограмата. За почистването можем да използваме мека кърпа или гъба. След като сме почистили с препарата, изплакваме дограмата с чиста вода.
Можем да използваме чиста, суха кърпа от микрофибър за да изъбршем повърхностите, предотвратявайки образуването на водни петна или ивици. Алуминиевата дограма е устойчива на корозия, но някои фактори на околната среда могат да причинят окисление или хлътване на профилите. За да предотвратим това можем да нанасяме лак за алуминий върху дограмата веднъж или два пъти годишно.
Почистване и поддръжка на стъклопакета
Почистването на стъклата е индивидуално, но трябва да правим това минимум четири пъти годишно. Първо отстраняваме полепналия прах и замърсяване с влажна кърпа и след това пристъпваме към почистването с препарати. Традиционните препарати за почистване на стъкла са отличен избор, но и микрофибърните кърпи са изключително ефективни.
Можете да поддържате прозорците си в перфектно състояние, дори без препарати, използвайки микрофибърни кърпи. За полиране след почистване, просто използвайте чиста микрофибърна кърпа.
Прочетете още: Какъв стъклопакет да изберем?
Правилна грижа за обкова и механизмите на дограмата
Веднъж годишно всички подвижни части на обкова трябва да се смажат с масло или грес, несъдържащи смоли и киселини. Намалявайки сухото триене, вие удължавате живота и гарантирате безпроблемната работа на затварящите механизми.
За алуминиеви врати и прозорци с движещи се части, като панти, брави и дръжки, можем да нанесем смазка на силиконова основа, за да осигурим гладка работа и да предотвратим ръжда или корозия. И все пак движещите се части трябва да се почистват редовно, като отстраняваме мърсотия или прах, които могат да попречат на функциите им. Можем да използваме мека четка или кърпа.
Още съвети за правилна поддръжка
При определени климатични условия, както стъклото така и касата могат да се овлажнят. Явлението се наблюдава най-често когато се съчетаят висока влажност и ниски външни температури. Тогава наблюдаваме конденз, които също може да попречи за правилното функциониране на дограмата и в дома да се образува влага. За да предотвратим това явление е необходимо редовно да проветряваме помещенията.
Не бива да подпираме прозорците с твърди предмети, с цел предотваряване на блъскане на прозореца при течение. С това рискуваме да повредим дограмата.
Отваряне и затваряне на прозорците
Не трябва да завъртаме дръжката за отваряне на прозореца отгоре, когато е отворен настрани. Това води до освобождаване на горната панта и е възможно крилото да падне.
Винаги при отваряне на прозореца отгоре е необходимо да се уверим, че долният ръб на прозореца е плътно прилепнал към касата.
За затваряне на прозореца от отворено положение е необходимо да затворим крилото до плътното му прилепване към касата след което да завъртите дръжката до позиция надолу.
Правилната и редовна поддръжка и почистване на дограмата ви, не само ще удължат нейния живот, но и ще запазят естетическия вид и функционалността й. Спазването на горепосочените съвети ще ви помогне да поддържате дограмата в отлично състояние, независимо от материала, от който е изработена. Не забравяйте, че малките усилия днес могат да ви спестят големи разходи и проблеми в бъдеще.
Доверете се на ММ Дограма за избор на ПВЦ и алуминева дограма във Варна
ММ дограма е вашият доверен партньор за избор на дограма. Ще ви помогнем да изберете най-подходящата дограма за вашия дом или офис. На нашия уебсайт можете да намерите обстойна и пълна информация за алуминиевата и PVC дограма. Потърсете ни за повече информация.